Kratki test: Citroën C3 e-HDI 115 Exclusive

Običajno je tako, da večji ko je avtomobil, dražji je. Velja namreč nekakšno prepričanje, da majhni avtomobili niso dragi oziroma so vsaj cenejši od večjih.

A vedno seveda ni tako. Večinoma se cene avtomobila pri naših pisanjih najprej lotimo takrat, ko je ta ekstremno visoka oziroma močno odstopa od povprečja. V večini primerov so to drage limuzine, zmogljivi športniki ali pa, jah, prestižni malčki. In če bi vam kar tako brez razlage zaupal, da stane tale Citroënov malček, ki smo ga imeli na testu, zajetnih 21.590 evrov, bi vas verjetno večina zamahnila z roko in prenehala brati.

A četudi bi to naredili (pa zdaj seveda ne boste, a ne?), se morate zavedati, da živimo v svetu, kjer sicer spodbujamo enakopravnost, živimo pa je žal ne. Tudi takrat ne, ko je govor o naših bančnih računih in predvsem prilivih na njih. Nekateri so majhni, drugi še manjši, spet tretji pa nesramno visoki. In tisti srečneži imajo od nas večine povsem drugačne zahteve in želje. Tudi kadar je govor o avtomobilih. In ker vsi vozniki ali pa predvsem vse voznice nimajo rade velikih, avtomobilov seveda, se raje odločajo za manjše, nekatere pa celo za najmanjše. A ker si to lahko privoščijo oziroma želijo izstopati, morajo biti ti malčki drugačni, boljši. In tale Citroënov testni primerek je zagotovo kot nalašč zanje!

Odet v šarmantno temno barvo in z velikimi gumami na aluminijastih platiščih bi brez težav prepričal tudi kakšnega moškega. Še bolj šarmanten je bil C3 v notranjosti. Paketna oprema Exclusive in usnje na sedežih, volanu in še kje sta zagotovo magnet za ljubitelje prestiža. Velik zaslon na sredinski konzoli, ki prikazuje radio, stanje prezračevalnega sistema in celo navigacijske naprave, pa jasno priča, da tale C3 ni kar tako.

Počutje je v notranjosti, roko na srce, zaradi vsega naštetega precej boljše, kot če bi sedeli v običajni različici. Svoje prispeva še veliko, v streho potegnjeno vetrobransko steklo, ki so ga pri Citroënu poimenovali Zenith. Senčniki se pomaknejo krepko proti sredini strehe, s tem pa se nad prednjima potnikoma razširi zgornji del vetrobranskega stekla. Novosti se je treba kar malce privaditi, tudi ni dobrodošla ob močnem soncu, vsekakor pa zagotavlja odlično izkušnjo ponoči, denimo ob spremljanju zvezdnega neba v dvoje.

Za 1,6-litrski turbodizelski motor bi lahko zapisali, da ni nič posebnega, a je vseeno boljši del avtomobila. Zaokroženih 115 'konj' in kar 270 Nm navora s premikanjem zgolj nekaj več kot tono težkega avtomobila nima nikakršnih težav, prej nasprotno; kombinacija avtomobila in motorja se zdi zelo posrečena in vožnja je brez težav lahko tudi športno dinamična.

Navsezadnje doseže tale 'citronček' kar 190 km/h največje hitrosti. Čeprav ga na testu nismo najbolj 'šparali', je motor presenetil s povprečno porabo goriva – izračun na koncu testa je pokazal okroglih šest litrov za 100 prevoženih kilometrov. Pri zmernejši vožnji je bila poraba brez težav manjša od petih litrov, pretiravanje pa se pokaže tudi v litru ali dveh več.

A to verjetno ne bo glavna skrb tistega, ki si bo takega Citroëna privoščil. Kakšen evro več za sto prevoženih kilometrov ni skoraj nič v primerjavi s ceno avtomobila, in kot že rečeno, nekateri denar imajo in imajo vso pravico, da ga porabijo za tisto, kar jim srce poželi. Čeprav je to avtomobil, ki je za marsikoga pregrešno drag.

Besedilo: Sebastjan Plevnjak

Osnovni podatki
Prodaja: Citroën Slovenija
Cena osnovnega modela: 18.290 €
Cena testnega modela: 21.590 €
Pospešek (0-100 km/h): 10,6 s
Največja hitrost: 190 km/h
Poraba po ECE, mešan cikel: 6,0l/100km
Tehnični podatki
Motor: 4-valjni – 4-taktni – vrstni – dizelski – gibna prostornina 1.560 cm3 – največja moč 84 kW (114 KM) pri 3.600/min – največji navor 270 Nm pri 1.750/min.
Prenos moči: motor poganja prednji kolesi – 6-stopenjski ročni menjalnik – gume 205/45 R 17 V (Michelin Exalto).
Zmogljivost: največja hitrost 190 km/h – pospešek 0–100 km/h 9,7 s – poraba goriva (ECE) 4,6/3,4/3,8 l/100 km, izpust CO2 99 g/km.
Mase: prazno vozilo 1.090 kg – dovoljena skupna masa 1.625 kg.
Zunanje mere: dolžina 3.954 mm – širina 1.708 mm – višina 1.525 mm – medosna razdalja 2.465 mm –prtljažnik 300–1.000 l – posoda za gorivo 50 l.
Naše meritve
T = 23 °C / p = 1.250 mbar / rel. vl. = 23 % / Stanje kilometrskega števca: 3.186 km
Pospešek 0-100km: 10,6s
402m z mesta: 17,6s ( 126km/h)
Prožnost 50-90km/h: 7,6/12,5s (IV./V.)
Prožnost 80-120km/h: 10,5/13,6s (V./VI.)
Največja hitrost: 190km/h (VI.)
poraba na testu: 6,0 l/100km
Zavorna pot pri 100km/h: 38,3m
AM meja: 41m
Ocena
  • S svojo višjo zasnovo potniške kabine ponuja Citroën C3 v notranjosti na videz več prostora, kot ga je v resnici. S tem ni prav nič narobe, saj tako potniki v njem nimajo občutka utesnjenosti, hkrati se zaradi prestižne notranjosti počutijo nadpovprečno dobro.

Hvalimo in grajamo
prožnost in moč motorja
oprema
počutje v kabini
kamera za vzvratno vožnjo
cena
slabša osvetlitev v kabini zaradi večjega prednjega stekla (ni osrednje luči na sredini stropa, ampak dve manjši ob straneh)