Drugi običaji?

11. 10. 2007 | Dušan Lukič
Deli
Dušan Lukič

V Sloveniji je promet nevaren, pravijo. Slovenci smo Balkanci, ne držimo se predpisov in zato število žrtev raste, namesto da bi padalo.

Ampak zanimivo: tudi prometno najbolj razvite države se ukvarjajo s podobnimi težavami. Ni le nekaj odstotkov več žrtev, letošnje leto je v nekaterih državah (če se ne motim, je med njimi recimo Danska) krepko bolj krvavo kot leta prej. In stavim, da tam ne bodo obupano dvigovali kazni, temveč se bodo lotili drugih ukrepov - pa čeprav to pomeni, da je treba gledati tudi na to, kdaj je polna luna . .

Pa da ne bom še enkrat pisal o zgrešeni slovenski politiki v zvezi s prometno varnostjo - tokrat se mi je zdelo zanimivo nekaj drugega, in sicer dejstvo, da po nekaj 100 prevoženih kilometrih po Turčiji, obupno slabih cestah, nedelujočih semaforjih, mešanici sodobnih avtomobilov in konjskih vpreg ter ljudi in koz na cesti nisem opazil niti ene same vsaj napol kritične situacije. Promet je kaotičen, a ravno zato so se ljudje (očitno) naučili, da se pač ne da voziti na pamet, temveč je promet treba opazovati in nanj reagirati.

To pa je tisto, kar sodobna prometna politika z vse več omejitvami, navodili in preostalimi znaki pozablja. Raziskave in testi so jasno pokazali: če z mestnih ulic poberemo vse znake, oznake, semaforje in podobno kramo, se promet umiri, število nesreč pa se zmanjša. Zakaj? Preprosto zato, ker voznikom nenadoma postane jasno, da nimajo ničesar, na kar bi se zanašali in zaradi česar bi vozili avtomatsko. Ves čas morajo promet opazovati in se nanj odzivati.

Bi delovalo v Sloveniji? Prepričan sem, da bi. Morda ne prvi hip (ali pa tudi), a na koncu bi. Ljudje bi vozili varno, ne da bi jih v to morali siliti s kaznimi . . Kajti takrat, ko se zavedaš, da lahko drugi udeleženci v prometu kadarkoli naredijo karkoli (tega pa se velika večina voznikov, ki zdaj vozijo ‘na pamet po predpisih’, ne zaveda), te tudi mine, da bi vozil tako, da ne moreš odreagirati na karkoli.

Dušan Lukič

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"