Dakar 2019, 1. dan: Loeb s težavami, Marčič začenja tam, kjer je končal lani

7. 1. 2019 | Jure Šujica

V Peruju se je začel 41. reli Dakar, razmerje moči med dirkači in dirkalniki pa se že oblikuje.

Z uvodno preizkušnjo, le nekaj deset kilometrov dolgo etapo, se je začel 41. reli Dakar, na startu pa je bilo 334 posadk v vseh petih kategorijah (motocikli, štirikolesniki, avtomobili, buggyji in tovornjaki), pri čemer je po pričakovanjih najbolj številčen ravno razred motociklov. Teh je bilo na startu skupno 137, a sta že na današnji prvi preizkušnji odstopila dva tekmovalca.

Med avtomobilisti je prvo etapo osvojil lanski drugouvrščeni Nasser Al-Attiyah, ki na svojem že 15. zaporednem reliju Dakar nastopa s tovarniškim dirkalnikom ekipe Gazoo Racing, Toyoto Hilux. S časom 01:01:41 je bil za minuto in 59 sekund boljši od španskega veterana Carlosa Sainza. 48-letni Katarec je po končani preizkušnji izrazil navdušenje nad dirkalnikom in gumami. Zdi se sicer, da bo letošnji reli pripadel dirkačem Minijev in Toyotinih dirkalnikov. Med najboljšo deseterico prvega dne je bilo namreč kar pet voznikov Minijevih dirkalnikov (med njimi tudi Sainz) in štiri Toyote.

Morda največje razočaranje uvodnega dne letošnjega relija Dakar je pripravil francoski dirkač Sebastien Loeb, ki letos nastopa z dve leti starim dirkalnikom Peugeot 3008DKR. Že pred začetkom relija je priljubljeni Seb napovedal težak boj s perujskimi sipinami, ki so se danes že izkazale kot težak zalogaj. Za zmagovalcem prvega dne je namreč zaostal nekaj več kot šest minut in tako zasedel 13. mesto.

Med motociklisti je letošnji Dakar najbolje začel Španec Joan Barreda Bort s Hondo. 35-letni španski dirkač ima sicer z Dakarjem od lani še neporavnane račune, saj je po treh etapnih zmagah dirko z odstopom končal še pred koncem, prvi dan letošnjega relija pa je s časom 00:57:36 za minuto in 34 sekund prehitel lani osmouvrščenega Pabla Quintanillo. Oba dirkača sta bila sicer tudi edina, ki sta prvo etapo končala v manj kot minuti.

Do konca prve etape je sicer prišel tudi naš predstavnik Simon Marčič. S časom 01:24:01 je za zmagovalcem zaostal dobrih 26 sekund in s tem po prvem dnevu dirke zaseda 69. mesto med 135 dirkači (ter šesto mesto v svojem razredu), kolikor jih je prvi dan prišlo do cilja. Hkrati je to tudi enaka uvrstitev kot na koncu lanskoletne dirke.