Erzbergrodeo 2009, petek

13. 6. 2009

Belgijec Gilles DeJong se je najuspešnejše zagnal v strm hrib in osvojil zmago v novi kategoriji 'rocket ride'. Na prologu je bil prvi dan najhitrejši Blazusiak pred Despresom in Birchem, na endurokrosu pa Graham Jarvis.

Nove različice 'hillclimbinga', poimenovane kar Rocket ride, se je udeležilo kar 300 tekmovalcev, v super finalu pa se je v peščeni strmini najbolje obnesel motokrosist prostega sloga (FMX) Gilles DeJong iz Belgije (KTM), drugi pa je presenetil BMW-jev tovarniški voznik Andreas Lettenbichler na G 450 X. Prvo trojico je dopolnil še en voznik KTM-a, Chris Birch.

Na 12-kilometrskem prologu je Poljak Tadeusz Blazusiak dokazal, da ni mojster le na zahtevnih terenih, ampak tudi na odprtem in hitrem makadamu. Da bi vi videli, kako je letel mimo našega kampa na dvotaktnem KTM-u in s časom 9.00 za tri sekunde prehitel od Cyrila Despresa na 690 kubičnem reli dirkalniku!

Najboljši Slovenec je bil pričakovano Miha Špindler na Husabergu FE 570, s katerim je bil dovolj hiter za štirinajsto mesto in tako prehitel nekaj vrhunskih voznikov, kot so Gerhard Forster, Dougie Lampkin, Paul Bolton in Stefan Muller. Držimo pesti, da se danes zavihti še kakšno mesto više!

Še en slovenski voznik se je pomeril v konkurenci štirikolesnikov in sicer Tomaž Jernejšek (Suzuki LTR 450), ki je svoj prvi nastop na Erzbergu zaključil na sedmem mestu med 62 vozniki. S Can Am-ovim štirikolesnikom pa sem se na vrh železne gore zapodil tudi sam in se med 17 novinarji uvrstil na peto mesto. S časom 11.08, 699 bi bil v štirikolesni kategoriji dvajseti, v skupni razvrstitvi med več kot 1.167 tekmovalci pa 536-ti. Škoda, ker nimamo možnosti popravnega izpita, peščeni ovinki so na štirih kolesih namreč strašno zabavni. Mimogrede, Garmin je nameril povprečni pulz 160 utripov, pa sem ga prižgal kakšni dve minuti pred štartom. Pa naj še kdo reče da motošport ni šport!

Na endurokros dirki, ki je vključevala lesene prepreke, motokrosistične skoke, velike skale ter gumene prepreke, je bil brez konkurence lanskoletni zmagovalec dirke Red Bull Romuniacs Graham Jarvis z 250-kubičnim štiritaktnim Shercom. Drugi je bil Neil Flockhart na Hondi CR 250, tretji pa Ben Hemingway (KTM 250 SX).