Erzbergrodeo 2019: Jarvis še petič do zlata, naši 1A

2. 6. 2019 | Tina Torelli
Deli

Od 500 junakov, ki so se iz poplavljenega dna rudnika železa danes ob 14.30 pognali slavi naproti, jih je ciljno zastavico v rokah Karla Katocha videlo le 16. Prvi. in to petič zapored jo je zagledal nesporni kralj ekstremnega endura Graham Jarvis, drugi je v cilj in na prvo mesto skupne razvrstitve WESS pripeljal Manuel Lettenbichler, tretji je bil Mario Roman, zmagovalec dirke Extreme XL Lagares.

Zadnji dan Erzbergrodea se je kljub drami, ki sliši na ime Red Bull Hare Scramble, začel optimistično. Tridnevno deževje je namreč ponehalo in sonce je segrelo ozračje. Kljub temu je na dnu rudnika železove rude, od koder se vsako leto že 25 let dirkači poženejo na prve tri vzpone dirke (odsek se imenuje Trije kralji), zijala gromozanska luža. Bolj jezero. V prvi vrsti 50 najboljših dirkačev z znamenitega prologa – letos se je na njem pomerilo kar 1800 dirkačev, so s številkami 18, 23 in 30 na start čakali tudi Luka Kutnar, Toni Mulec in Miha Špindler.

Dirko je najhitreje začel Josep Garcia, zmagovalec prologa in letošnje dirke Le Trefle Lozerien, toda loterija se na Erzbergu začne že pri prvih vzponih. Ryan Sipes je padel in se odkotalil proti dnu rudnika, s tem pa povzročil prometni zamašek, ki je upočasnil kar nekaj največjih favoritov. Na sedmi kontrolni točki je povedel Manuel Lettenbichler, Garcia se je držal na drugem mestu, na tretje pa se je povzpel Wade Young. Naši so startali odlično, predvsem stari maček z Erzberga Miha Špindler, ki je do 14. kontrolne točke vozil med najboljšimi, tam pa zgrmel v prepad in za vrnitev na traso porabil slabe pol ure. Koliko energije je potrebno, da se na trasi znova znajdeta motor in dirkač, pa si lahko samo predstavljamo. Dirko je zaključil na CP19. Na strahospoštovanja vzbujajočih skalah odseka Carl's Dinner je vzel vajeti v roke Graham Jarvis in ni več popustil do konca. Še nikoli težji Red Bull Hare Scramble je končal v dveh urah in 27 minutah. Z zmago je izenačil Taddyjev rekord; ta je bila še posebej sladka, saj je že na tiskovki povedal, da je star norec, ki se mora boriti z vedno večjo vojsko talentiranih mladcev.

44 let gor ali dol – po odseku Carl's Dinner se je Jarvis skoraj sprehodil. Dirko sta malo 'pred večerjo' zaključila Toni Mulec in Luka Kutnar – na CP 18. Na CP 16 se je bitka končala za Kevina Berginca, na CP 15 pa za Marka Petelina. Gore se je lotilo 500 dirkačev – samo povemo.

In še zanimivost: Laia Sanz je dirko končala na 31. mestu, tik za Miho Špindlerjem.