Nakup rabljenega avtomobila

7. 12. 2006
Deli
Nakup rabljenega avtomobila

Ko kupujete rabljen avto, tega ne počnite sami, razen če niste avtoličar ali mehanik. Tako boste privarčevali nekaj denarja, saj se ne boste pustili opehariti.

Dandanes namreč vse preveč prodajalcev želi hitro zaslužiti na račun nevednežev. Zato vam naj pri ogledu avtomobila pomaga strokovnjak, mojster, ki ima z avtomobili vsak dan opravka. Ali pa odštejte nekaj tisočakov za hiter pregled avtomobila pri svojem mehaniku ali na bližnjem tehničnem pregledu. Tako se boste najbolje zavarovali pred slabim nakupom.

Ob nakupu rabljenega avtomobila se držite tudi naslednjih pravil in dejstev:

  • Najboljši nakup je tisti avto, ki ga osebno poznate. Morda od znanca, sorodnika. Le tako boste 100-odstotno vedeli, kaj kupujete.
  • Ko kupujete prek malih oglasov, se zavedajte, da najboljše avtomobile pokupijo zelo hitro, včasih še istega dne, ko je lastnik oddal mali oglas po internetu. Torej, če 'zavohate' dober avto, takoj 50.000 SIT v žep za 'aro' in brž pogledat avto v živo.
  • Pogovarjajte se z lastnikom avtomobila in sprašujte tako, da se bo ob morebitni laži sam ujel v past. Če on ne pozna avtomobila, kdo ga bo? Tisti, ki svoj avto neizmerno hvali, gotovo nekaj skriva.
  • Opran motor brez enega samega madeža zelo verjetno pomeni, da so želeli skriti puščanje olja. Zato je bolje, da je pod pokrovom umazan motor, saj tako vsaj veste, kaj lahko pričakujete. - Zahtevajte originalno in ožigosano servisno knjigo, ki ima žige pooblaščenih servisov. Če je avto star pet let, servisno knjižico pa so nazadnje ožigosali pred tremi leti, pomeni, da so ga servisirali ’pod kozolcem’ in da ne morete več zaupati prodajalcu.
  • Gume povedo veliko o lastniku in avtomobilu. Obrabe na robovih so znak hitre vožnje, neenakomerna obraba karkase pa znak, da je s podvozjem avtomobila nekaj narobe.
  • Povsem gladka in oguljena volan oziroma prestavna ročica pričata o zelo velikem številu prevoženih kilometrov. Podobno velja za voznikov sedež.
  • Ko kupujete, se odločite za avto, ki vam je všeč; prav tako pa je pomemben tudi vaš občutek (intuicija).
  • V povprečju pri nas prevozimo med 15.000 in 20.000 kilometri na leto. Pomnožite to s številom let avtomobila in dobili boste realne (pričakovane) kilometre. Avtomobili z dizelskim motorjem in malo kilometri so izjemna redkost.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"