Mercedes-Benz SLS AMG

19. 10. 2010
Deli

Nič, ampak prav nič ekonomsko opravičljivega ne vidim v nakupu ali celo v obstoju tega avtomobila. Sama sreča!

Ekonomija namreč vodi v sivino, v dolgčas. Zato pravim: sreča. Sreča, da obstaja tisti majhen trg, ki združuje ljudi, ki se jim zmanjšanje denarnega bogastva za vsoto, potrebno za nakup 200 tisoč evrov vrednega avtomobila, sploh ne pozna. Zaradi njih je svet lahko barvit.

SLS AMG, ki smo ga preizkusili, je bil sicer srebrn, ampak srebrna je barva avtomobilov blagovne znamke Mercedes-Benz in srebrna barva temu avtomobilu pristaja, pa zato ni nič manj barvit. Na njem je nekaj malega črnine zunaj in znotraj, nekaj kroma (ki je spet srebrn) tu in tam pa prav narahlo 'umazano' belo usnje v notranjosti. Toda zares barvitega ga naredijo detajli, zunanji in notranji. Naštevati jih? Nima smisla. Fotografije povedo vse.

Ne samo videz, vključujoč dolg nos, nizko kabino, dvižna vrata in kratek zadnji previs, ampak tudi motorni zvok lastnika ključa v trenutku kot časovni stroj zapeljejo v petdeseta leta. Zvok motorja! V avtomobilski industriji nima para; ja, absolutno lahko v današnjih avtomobilih slišite tudi zvoke, ki bi jim lahko rekli vsaj enako lepi, morda tudi bolj dirkaški, ampak podobnega preprosto – ni. In kar je najlepše: ta zvok lahko potnika uživata ves čas vožnje, ne glede na hitrost, in nikoli, razen morda v najvišjih vrtljajih, tam prek 6.000 v minuti, nikoli ni preglasen in moteč. Tudi zato se zdi avdiosistem, čeprav serijsko Bang & Olufsen, v tem Eselesu odveč.

Tudi tehnični ustroj se bere kot zmes preteklika in prihodnjika. Motor je postavljen spredaj, a krepko za prednjo premo, torej sredinsko, poganja pa, jasno in k sreči, zadnji kolesni par. Kolesa, spredaj 19-, zadaj pa 20-palčna, slonijo na dvojnih trikotnih prečnih vodilih, podobno kot pri dirkalnikih formule ena pred pol stoletja. Kaj veliko boljšega, razen za najbolj ekstremne dirkalnike, jim še ni uspelo zrisati. In večji del podvozja je iz aluminija.

Iz sedanjosti in prihodnost prihajajo aluminijast prostorski okvir, osem varnostnih blazin (vključujoč po eno v vsakih vratih), na zadnjo premo obešen sedemstopenjski robotizirani dvosklopčni menjalnik, materiali zadnjih generacij ter njihova izdelava/obdelava in bogata elektronika, ki vso mehaniko nadzira.

A še ni konec: kardan je iz le 4, 7 kilograma lahkih ogljikovih vlaken, motor in menjalnik sta togo povezana, podvozje je v večini skrito z aerodinamiki prijaznimi pokrovi, zadnji spojler, ki pritiska zadek k tlom, se samodejno dvigne nad 120 kilometri na uro, spodnji del motorja pokriva suhi karter (zavoljo brezhibnega mazanja pri velikih sredobežnih silah v hitrih ovinkih) in alternator je pametno krmiljen tako, da se polni pri odvzetem plinu in da se izklopi pri pospeševanju.

Motor? Osemvaljnik V-oblike z interno oznako M 159 (ki je, če komu to kaj pomeni, nadaljnja razvojna faza motorja M 156) ter z medsebojno pravokotno postavitvijo valjev ima prav narahlo krajše gibe batov od njihovega premera (102, 2 × 94, 6 milimetra, kar pomeni medsebojno razmerje 1 : 1, 08), po štiri ventile na valj, krmiljene s po dvema odmičnima gredema, po 0, 78 litra v vsakem valju, kar skupaj znese dobrih 6, 2 litra skupne prostornine, kompresijsko razmerje 11, 3 proti 1 ter za Mercedes-Benze značilen nadzor vbrizga tipa FHM, kar pomeni 'hot film air mass measurement' oziroma način merjenja pretoka vsesanega zraka s pomočjo vročega filma.

V praksi to pomeni, da je tako krmiljen motor (skoraj) neobčutljiv za spremembo gostote zraka, kar naprej pomeni, da se sistem samodejno prilagaja različni gostoti zraka, ki je največkrat odvisna od nadmorske višine, a ne samo od nje.

Toda srce motorja je v tem primeru nov sesalno-izpušni sistem, ki je kriv za boljši volumetrični izkoristek (kar pomeni, da je pri polnjenju s svežim zrakom manj izgub kot pri drugih motorjih), zaradi katerega se stroj hipno odziva na pomik stopalke plina in se zmore kljub velikim batom zavrteti v visoke vrtljaje okrog sedem tisoč vrtljajev v minuti. Ki jih je, kot rečeno, izjemno lepo poslušati – tako zunaj kot na sedežih in z zaprtimi vrati.

Da bi bilo vozniku, še posebno če ve, kako z volanskim obročem in s stopalkami, vselej lepo, je dodatno poskrbljeno. Na primer z neposrednim volanom s stalnim mehanskim razmerjem za vedno brezhiben povratni občutek na volanskem obroču, a z za hitrost občutljivo prilagodljivo togostjo za natančnejše vodenje pri velikih hitrostih. Volanski mehanizem je postavljen pred motor, da je ta lahko postavljen še nekoliko niže, to pa že vodi k razdelitvi mase, ki znaša idealnih 47 odstotkov spredaj proti 53 zadaj.

Da bi bil lahko zadnji spojler manjši, je na spodnjem delu zadnjega odbijača difuzor, da bi bil pogon učinkovitejši, ima (večploščno) diferencialno zaporo, in da bi lahko dober voznik nadgradil užitek v vožnji, je stabilizacijski sistem mogoče povsem izklopiti ali se vsaj odločiti za njegovo manj nadležno vplivanje v programu ESP Sport. So seveda tudi takšni, ki so (ali ki morda le mislijo, da so) dosegli sicer izjemno visoko mejo, ki jo našteta mehanika in elektronika omogočata, zato so posebej njim (za doplačilo) namenili keramične zavorne kolute (ki so 40 odstotkov lažji in manj občutljivi za povečanje temperature med zaviranjem) in še bolj športno podvozje (10 odstotkov bolj toge vzmeti in 30 odstotkov bolj togi blažilniki).

Srečneži smejo odpreti dvižna vrata (ki se, mimogrede, odprejo za 70 stopinj), sesti vanj, pognati njegov stroj in odpeljati. Ugotovili bodo, da motorju nikdar ne zmanjka zmogljivosti, da menjalnik brezhibno streže motorju, da je pogon odličen in da se avtomobil zaradi značilnih postavitev mehanike pelje drugače kot večina športnih avtomobilov; nekoliko nenavaden občutek na volanu je pač posledica specifične porazdelitve mase.

In, verjeli ali ne, SLS AMG še zdaleč ni najdražji MB, saj je kar opazno cenejši od, na primer, modelov SL AMG. Se pa ob pogledu nanj vseeno vsiljuje pojem dekadence. Morda tudi zato, ker smo ga, med drugim, podili po dolgih peščenih plažah.

Mercedes-Benz SLS AMG

motor (zasnova): 8-valjni, V 90°

gibna prostornina (cm? ): 6.208

največja moč (kW/KM pri 1/min): 420 (571) pri 6.800

največji navor (Nm pri 1/min): 650 pri 4.750

menjalnik, pogon: DS7, zadaj

prednja prema: posamične obese, dvojna trikotna prečna vodila, vijačne vzmeti, teleskopski blažilniki, stabilizator

zadnja prema: posamične obese, dvojna trikotna prečna vodila, vijačne vzmeti, teleskopski blažilniki, stabilizator

medosna razdalja (mm): 2.680

dolžina × širina × višina (mm): 4.638 × 1.939 × 1.262

prtljažnik (l): 176

masa praznega vozila (kg): 1.620

največja hitrost (km/h): 317 (elektronsko omejena)

pospešek 0–100 km/h (s): 3, 8

poraba goriva po ECE, mešan cikel (l/100 km): 13, 2

izpusti CO2 (g/km): 308

Vinko Kernc, foto: Vinko Kernc

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"